Замовити дзвінок

+38 067 32 39 688

+38 067 32 39 688

Алергічні реакції, косметика і контактні лінзи

Алергічні реакції є найсильнішою перешкодою для носіння контактних лінз. Проблема посилюється через те, що більшість жінок активно користується косметикою та не бажає відмовлятися від цієї звички під час носіння лінз. І це в той час, коли користування декоративною косметикою слід визнати фактором, який, при наявності алергічних реакцій у людини, може практично унеможливити застосування контактної корекції зору. Нижче ми визначимо поняття алергії, розглянемо основні механізми алергічних реакцій, їхні види, а також те, як саме вони впливають на носіння контактних лінз.

Алергія та сучасність

Алергія (у перекладі з давньогрецької – «інакший вплив»), алергічна реакція та гіперчутливість – «надмірний прояв реакцій набутого імунітету, з розвитком запалення і пошкодження тканин» [1]. Механізми імунної системи та механізми алергічних реакцій подібні. У них беруть участь антитіла класу імуноглобулінів Е (IgE): «IgE-антитіла зв'язуються з особливими клітинами - базофілами у крові й тучними клітинами в тканинах. Якщо IgE-антитіла зустрічають відповідні антигени, які в цьому випадку називаються алергенами, базофіли й тучні клітини виділяють хімічні речовини (гістамін і ін.), що пошкоджують навколишні тканини [1]

Алергеном може бути практично все: пил, пилок, косметика, розчини для контактних лінз. Вчені підрахували, що у світі існує понад 200 тис. алергенів. Алергени поділяються на екзоалергени (рослинного, тваринного і лікарського походження) та аутоалергени (алергії на холод, на тріфенілфосфат, що міститься в складі монітора) та ін. Алергічні реакції варіюють від легких (свербіж, сльозотеча, чхання, набряклість) до важких (порушення дихання і серцевої діяльності, падіння артеріального тиску).

Перша згадка про алергію надійшла до нас зі Стародавнього Єгипту. Фараон Менос помер у 2540 році до н. е. від укусу осою, що спричинив напад алергії. Термін «алергія» був введений австрійським педіатром Клеменсом Пірке (Clemens Peter Freiherr von Pirquet) у 1906 році. Він зауважив, що у деяких пацієнтів спостерігалися симптоми, які були викликані певними речовинами (алергенами), що знаходяться в навколишньому середовищі, такими, як пил, пилок рослин або певні види їжі. В останні роки відзначається зростання захворюваності на алергію. За даними віце-президента Російської асоціації алергологів та клінічних імунологів Наталії Ільїної, чисельність людей, які страждають на алергію, подвоюється кожного десятиліття. У Росії алергічні захворювання мають до 35% населення [2]. Серед людей, які користуються контактними лінзами, цей відсоток ще вищий. При цьому, за даними фахівців-алергологів, до 50% жінок, що носять контактні лінзи, страждають від алергічних реакцій та непереносимості [3].

Існують дві основні теорії, що пояснюють збільшення числа пацієнтів, які страждають на алергію. У 1989 році англійський дослідник-епідеміолог Давид П. Страчан (David P. Strachan) висунув «теорію гігієни». Відповідно до його гіпотези, дотримання сучасною людиною норм гігієни запобігає контакту організму з багатьма антигенами, які викликають недозавантаження імунної системи, внаслідок чого вона починає реагувати на нешкідливі антигени. Епідеміологічні дані підтверджують «теорію гігієни»: імунологічні та аутоімунологічні захворювання значно рідше зустрічаються у країнах, що розвиваються, а іммігранти з цих країн хворіють на імунні розлади все частіше пропорційно до часу, проведеного в іміграції [4].

Інше популярне пояснення зростання захворюваності – це збільшення кількості продуктів хімічної промисловості, які люди постійно споживають. В середньому доросла людина щодня використовує дев'ять продуктів особистої гігієни, що містять 120 хімічних компонентів, більшість з яких не були досліджені на предмет токсичного впливу [5]. Багато хімічних продуктів можуть виступати в ролі алергенів або створювати передумови для розвитку алергічних реакцій за допомогою порушення функцій нервової та ендокринної систем.

 

Види алергії

Симптоматика алергічних реакцій схожа з симптоматикою деяких інших реакцій організму. Необхідно розрізняти алергію, побічні реакції та непереносимість.

Побічні реакції – це передбачувані реакції на препарати, речовини або їжу. Наприклад, антигістамінні препарати можуть викликати спрагу, що є класичним прикладом побічної реакції.

Непереносимість – це несподівано сильний прояв передбачуваної реакції на препарат, речовини або їжу. Прикладом непереносимості може слугувати незвично тривалий сон після прийому антигістамінних препаратів.

До алергічних реакцій належать такі:

 •   Сезонний алергічний риніт (САР). Це реакція на пилкові алергени. Має й інші назви:  сінна лихоманка або поліноз. Сезони цвітіння та їхня тривалість розрізняються в різних частинах земної кулі. Існують карти цвітіння основних рослин та дерев.
 •   Харчова алергія. Харчовою алергією називається алергічна реакція на будь-який харчовий продукт. Досить часто зустрічається стан, що відомий під назвою непереносимість їжі, але він, фактично, не є алергією, оскільки виникає з неалергічних причин, наприклад, внаслідок нестачі травних ферментів.
 •   Фізична алергія. Це стани, під час яких симптоми алергії розвиваються у відповідь на фізичні стимули, наприклад, холод, сонячне світло або навіть фізичну близькість сексуальних партнерів [6].
 •   Алергічні кон'юнктивіти. Вони є найбільшою небезпекою для носіїв контактних лінз. Алергічні кон'юнктивіти – це запальна реакція кон'юнктиви на вплив алергенів, що характеризується гіперемією і набряком слизової оболонки очей, свербежем повік, утворенням фолікулів або сосочків на кон'юнктиві; іноді супроводжується ураженням рогівки з порушенням зору.

 

Основними видами алергічних кон'юнктивітів є:

 •  Полінозний кон'юнктивіт – виникає через пилок рослин у період цвітіння;
 •  Лікарський кон'юнктивіт – може виникнути після першого застосування лікарських препаратів, а також при тривалому лікуванні (хронічний кон'юнктивіт);
 •  Алергічний кон'юнктивіт при носінні контактних лінз . У 55-65% пацієнтів, що носять контактні лінзи, коли-небудь обов'язково виникне алергічна реакція кон'юнктиви: подразнення очей, світлобоязкість, сльозотеча, печіння повік, свербіж, дискомфорт при встановленні лінз [7];
 •  Алергічний кон'юнктивіт на косметику – може стати реакцією очей на компоненти традиційної косметики (найчастіше на консерванти й ароматизатори), а також органічної косметики (на рослинні компоненти, що входять до її складу).
 •  Дерматити. Це запальне захворювання шкіри, що виникає на місці безпосереднього впливу на неї фізичних або хімічних факторів зовнішнього середовища. Дерматити поділяються на простий [в західній класифікації – подразливий контактний дерматит (irritant contact dermatitis)] та алергічний [алергічний контактний дерматит (allergic contact dermatitis)]. Простий дерматит виникає виключно у місці доступу подразника під час контакту, і після припинення дії цього подразника швидко проходить, а алергічний – після попереднього контакту (різної тривалості) з сенсибілізуючою речовиною за типом алергічної реакції сповільненого типу [8].

 

Алергія та контактні лінзи

 

Під час носіння контактних лінз наші очі стають особливо чутливими й алергічними. На жаль, алергічні реакції можуть нерідко бути супутниками контактної корекції зору.

Для успішного носіння лінз необхідно мінімізувати вплив трьох чинників:

 •  Вплив навколишнього середовища. Потрібно уникати знаходження в запилених та прокурених приміщеннях, в приміщеннях з сухим кондиційованим повітрям, а також при можливості залишати місця цвітіння рослин, що викликають алергію.
 •  Недотримання правил користування контактними лінзами. Важливо чітко дотримуватися правил носіння контактних лінз, ретельно їх доглядати (ліпідно-білкові відкладення значно збільшують ризик розвитку алергічних кон'юнктивітів), користуватися розчинами, що не викликають алергічних реакцій (можливо, потрібно перейти на пероксидні системи очищення).
 •  Використання декоративної косметики. Слід користуватися безпечною, гіпоалергенною косметикою, тобто відмовитися від традиційної косметики і перейти на продукцію лікувальної офтальмокосметики, яка розроблена саме для користувачів контактних лінз. Така продукція містить мінімальну кількість консервантів, в ній немає штучних ароматизаторів і барвників. У період загострення алергічних реакцій необхідно мінімізувати використання косметики. Фахівці стверджують, що частинки косметики не залишаються тільки на віях і повіках – косметика завжди потрапляє на слизову оболонку ока. Навіть пудра при нанесенні на шкіру обличчя потрапляє в очі.

У 2010 році японські вчені спільно з фахівцями компанії CIBA Vision провели дослідження з приводу численних скарг жінок, що користуються сучасними силікон-гідрогелевими лінзами, стосовно дискомфорту, сухості очей при носінні лінз та затьмареного зору [9], оскільки їх претензії йшли в розріз зі споживчими якостями лінз, які були заявлені виробниками та підтверджувалися багаторічними клінічними випробуваннями. Дослідження виявило причину такого протиріччя: виявилося, що різкий дискомфорт і поганий зір викликало застосування косметики.

Силікон-гідрогелеві лінзи мають пористу матрицю, яка забезпечує достатнє надходження кисню до ока. Компоненти косметики (мінеральні масла, очищувальні агенти, барвники та ін.) інтенсивно проникають у матрицю лінзи, деформуючи її та створюючи незмочувані гідрофобні зони, що у всіх випадках призводить до спотвореного зору, дискомфорту та непереносимості [10]. Таким чином, силікон-гідрогелеві лінзи особливо чутливі до косметики.

Російські контактологи стикаються з вищевказаними скаргами користувачів контактних лінз достатньо часто, однак висновки, що робляться ними, нерідко є хибними: переважно вони звинувачують у проблемі саме лінзи в той час, як винними є не «погані» сучасні лінзи, а користування косметикою. Єдиною порадою при вказаній симптоматиці є наступна: повна відмова від косметики або ж пошуки лікувальної офтальмокосметики, в якій не використовуються мінеральні масла, штучні барвники та токсичні компоненти.

 1.  Єлагін, Р. І. Аллергические реакции // Concilium Provisorum : [сайт]. 2002. Т. 2, № 3. URL: http://old.consilium-medicum.com/media/provisor/02_03/18.shtml (дата звернення: 20.09.2011).
 2.  Див.: Прес-конференція «Алергія – проблема XXI століття» // ФМБА Росії: [сайт]. URL: http://www.fmbaros.ru/2504/2499/item/584 (дата обращения: 20.09.2011).
 3.  За матеріалами сайту компанії-виробника офтальмокосметики «Eye Care and Innovations» Presentation of the Laboratories (www.eyecare.fr).
 4.  Див.: Gibson, P. G. Migration to a Western Country Increases Asthma Symptoms, but not Eosinophilic airway Inflammation / P. G. Gibson [et al.] // Pediatric Pulmonology. 2003. Vol. 36, N 3. P. 209-215.
 5.  Див.: List of 15 Toxic Chemicals to Avoid in Personal Care Products // Natural Cosmetic News : [сайт]. URL: http://www.naturalcosmeticnews.com/toxic-products/list-of-15-toxic-chemicals-to-avoid-in-personal-care-products (дата обращения: 20.09.2011).
 6.  Див.: Єлагін, Р. І.  Алергічні реакції.
 7.  Див.: Майчук, Ю. Ф. Аллергічні захворювання очей / Ю. Ф. Майчук. М. : Медицина, 1983. 223 с.; Майчук, Ю. Ф. Сучасні аспекти фармакотерапії очних алергозів / Ю. Ф. Майчук // Вісник офтальмології. 2000. Т. 116, № 5. С. 10-14.
 8.   Див.: Родіонов, А. Н. Довідник захворювань шкіри та венеричних захворювань / А. Н. Родіонов. СПб. : Пітер, 2005. 464 с.
 9.  Результати дослідження були опубліковані в журналі Journal of the Japan Contact Lens Society в листопаді 2010 року. Див., напр., про це: Proper contact lens handling key to ensure comfort and clearvision // Malaya Business Insight : [сайт]. URL: http://www.malaya.com.ph/may09/liv4.html (дата звернення: 20.09.2011).
 10.   Women and eye make-up: Proper contact lens handling // philstar.com : [сайт]. URL: http://www.philstar.com/Article.aspx?publicationSubCategoryId=75&articleId=682544 (дата звернення: 20.09.2011).
 11. Володимир Нідолов , «Веко 9, 2011»


26.05.2017