Замовити дзвінок

+38 067 32 39 688

+38 067 32 39 688

Пресбіопія - природне старіння кришталика

Навіть люди, яких природа наділила відмінним зором, після 40-45 років починають помічати, що предмети поблизу вони бачать гірше, тоді як «далекий» зір залишається без змін. В такому випадку обов'язково потрібно відвідати офтальмолога - можливо, після огляду і тестів він поставить діагноз «пресбіопія».

Це порушення зору має й іншу назву – вікова далекозорість. Як вже можна здогадатися, пресбіопія очей пов'язана з віковими змінами зорового апарату, зокрема, зі старінням кришталика.

 

Причини погіршення зору

Наші очі мають дивну здатність пристосовуватися до сприйняття об'єктів і предметів, що знаходяться на різній відстані.

При нормальному зорі ми однаково добре бачимо і те, що написано в книзі, розташованої на відстані 30 см, і предмети, які віддалені від нас на кілька десятків метрів. Це відбувається завдяки механізму акомодації, який має на увазі здатність кришталика швидко змінювати силу заломлення і фокусувати картинку. При погляді вдалину м'язи кришталика розслаблені, а при зміни погляду на ближні предмети вони напружуються, кришталик змінює свою форму і кривизну, в результаті чого змінюється оптична сила.

На жаль, здатність очей змінювати силу заломлення з віком погіршується - через меншу еластичність кришталика і дистрофію м'язів. Так розвивається пресбіопія.

Офтальмологи відзначають, що погіршення акомодації починається ще в підлітковому віці, проте зоровий дискомфорт настає значно пізніше. Погане харчування, стреси, часті недосипання, захворювання, шкідливі звички, травми і надмірне зорове навантаження прискорюють процес старіння зорового органу.

 

Як виявляється пресбіопія?

Розвиток пресбіопії в залежності від початкового рівня зору відбувається в різному віці.

При хорошому зорі і нормальній рефракції (такий стан фахівці називають еметропією) перші скарги на вікову далекозорість починаються після 40 років. Пацієнти на прийомі у окуліста нарікають на швидке стомлення очей під час читання, роботи на комп'ютері або занять різними формами рукоділля. При пресбіопії часто збільшується сльозоточивість, а також спостерігається головний біль.

Ще раніше пресбіопію діагностують у людей з далекозорістю. Вже після 30 років такі пацієнти приходять до лікаря зі скаргами на погіршення зору і зблизька, і здалека.

Пресбіопія при короткозорості (міопії), навпаки, може довгий час залишатися непоміченою. Короткозорість як би компенсує погіршення акомодації, тому таким людям зазвичай довше не потрібна корекція пресбіопії.

У більшості випадків діагностується пресбіопія обох очей. Офтальмолог під час огляду використовує спеціальні тести і прилади, застосовує офтальмоскопію і біомікроскопію. Завдання лікаря - встановити ступінь порушення, переконатися у відсутності інших очних захворювань і вибрати оптимальний спосіб корекції зору.

 

Пресбіопія: лікування консервативне і радикальне

Пресбіопія - це незворотний процес, тому головна мета лікування - відновити нормальне зорове сприйняття. Це можна зробити декількома способами:

1) Оптична корекція - за допомогою спеціальних окулярів і контактних лінз.

2) Лазерні технології, що дозволяють змінити кривизну рогівки ока з метою моделювання монозору (одне око забезпечує хороший зір далеко, інший - поблизу).

3) Хірургічна операція, яка передбачає заміну кришталика. Такий радикальний метод особливо актуальний в разі, якщо у пацієнта одночасно діагностовано інші очні патології або хвороби, наприклад, катаракта.

Щоб уповільнити старіння кришталика, фахівці рекомендують з метою профілактики приймати вітаміни і проводити (в тому числі в домашніх умовах) фізіотерапевтичні процедури. Ще один ефективний спосіб, який дозволяє отримати хороші результати при різних вікових змінах, серед яких і пресбіопія, - вправи, що тренують м'язи очей.


26.05.2017