Замовити дзвінок

+38 067 32 39 688

+38 067 32 39 688

Синдром сухого ока: навіщо очам потрібна волога

Термін «синдром сухого ока» сьогодні добре відомий не лише в колі фахівців - про це захворювання не з чуток знають багато людей. Якщо раніше такий діагноз зазвичай ставили літнім пацієнтам, старше 50-55 років, то в наш час проблема поширена і серед молоді (переважно через активне використання електронних пристроїв).

Синдром сухого ока, він же ксероз рогівки і кон'юнктиви очного яблука, - це патологія, що характерізується зниженням кількості  та / або якості слізної рідини.

У нормальному стані на поверхні очей постійно знаходиться найтонша слізна плівка. Ця рідина є природною змазкою, вона живить і захищає очі (від висихання, пилу, інфекцій), а також забезпечує безболісний, практично невідчутний рух повік.

За вироблення слізної рідини відповідають спеціальні залози - основна і додаткові. Вироблена рідина розподіляється і зволожує всю поверхню очного яблука завдяки морганню (людина моргає 5-6 разів на хвилину).

Що відбувається при синдромі СУХОГО ОКА?

Про виникнення такої проблеми, як синдром сухого ока, свідчать наступні симптоми:

 • відчуття постійної сухості і чужорідного тіла в очах;
 • печіння і сльозоточивість;
 • почервоніння очей;
 • часті очні інфекції та запалення.

Синдроми патології відрізняються в залежності від ступеня розвитку проблеми. На початковій стадії час від часу виникають неприємні відчуття. Синдром сухого ока середньої тяжкості характеризується почастішанням і посиленням симптоматики - пацієнти часто скаржаться на почервоніння очей. У найтяжчих, запущених випадках розвиваються такі захворювання, як нитчастий кератит, мікроерозіі і виразки рогівки, які важко піддаються лікуванню.

Причиною ксероза може бути дефіцит слізної рідини (порушення функції залоз) або ураження епітеліального рогівкового шару, через що слізна плівка не може повністю вкрити око або занадто швидко випаровується.

В ЯКИХ ВИПАДКАХ РОЗВИВАЄТЬСЯ СИНДРОМ СУХОГО ОКА?

При виявленні вищезгаданих ознак потрібно негайно відвідати офтальмолога, який проведе діагностику і визначить причину небажаних змін. Слід зазначити, що синдром сухого ока має симптоми, схожі з іншими офтальмологічними захворюваннями.

Викликати синдром сухого ока можуть наступні причини:

 • гормональні зміни (особливо актуально для жінок у період вагітності і менопаузи);
 • аутоімунні захворювання, які призводять до зміни якості слізної рідини (спостерігається при ревматоїдному артриті, розсіяному склерозі, ураженнях щитовидної залози та ін.);
 • вікові зміни (старіння організму, погіршення роботи різних систем);
 • носіння лінз (неправильний підбір, недотримання режиму носіння);
 • прийом деяких лікарських засобів (включаючи антидепресанти, діуретики, оральні контрацептиви та ін.);
 • травми очей і повік;
 • зовнішні фактори - сухий клімат, зміг, постійне перебування в приміщенні з кондиціонером або в тютюновому задимлені;
 • недостатнє число моргань, наприклад, під час регулярної роботи за комп'ютером.

СИНДРОМ СУХОГО ОКА: ЛІКУВАННЯ

Головне завдання при нестачі слізної рідини - забезпечити повноцінне зволоження ока. Тому часто при діагнозі «синдром сухого ока» призначають зволожуючі краплі – сльозозамінники (так звані штучні сльози) і краплі, що стимулюють активну продукцію власної природної слізної рідини. Виробники пропонують великий вибір препаратів-сльозозамінників, основою яких є полімерні субстанції або гелеві композиції.

За тяжкого ступеня ксерозу, викликаного порушенням роботи слізних протоків, вдаються до хірургічних втручань.


26.05.2017