Замовити дзвінок

+38 067 32 39 688

+38 067 32 39 688

Далекозорість: що це?

Щоб зрозуміти, що таке короткозорість і далекозорість, в чому особливості та відмінності цих порушень, досить подивитися на картинку:

При нормальному зорі фокус зображення від різних предметів потрапляє на сітківку ока. А що ж відбувається при короткозорості (міопії)? Зображення фокусується, не доходячи до сітківки, як би в середині ока.

У випадку з далекозорістю (по-науковому це порушення називається гіперметропією) все навпаки: фокус виходить за сітківку.

І в тому, і в іншому випадку гострота зору порушується. Тільки якщо при короткозорості людина погано бачить предмети на відстані, то при далекозорості проблема виникає при розгляді предметів, що знаходяться поблизу. На жаль, існують форми далекозорості, при яких фокусування порушене повністю, і людина бачить нечітку, розмиту картинку на будь-якій відстані - і близько, і далеко.

 

Далекозорість: діагностика

Основна причина короткозорості і далекозорості - розмір і форма очей. Нормальною вважається довжина очі 23,5 мм. При короткозорості очей подовжений (на 1-7 мм), а при далекозорості - укорочений (середні показники довжини при гіперметропії 20-22 мм). Причиною далекозорості також може бути слабка переломна здатність очей.

Виявити далекозорість при звичайному огляді не завжди можливо. Для цього застосовуються не тільки спеціальні таблиці і оптичні тести (візометрія), але і спеціальні методи - скіаскопія і рефрактометрія, що дозволяють оцінити преломляющу здатність ока.

 

Далекозорість: симптоми патології

Далекозорість зазвичай діагностують в дитячому віці, але в міру дорослішання і зростання організму ця патологія нерідко проходить (очне яблуко розвивається і досягає нормальних розмірів). У всіх новонароджених - далекозорість, яка пояснюється маленьким, ще не сформованим до кінця очним яблуком. Інша справа - вроджене захворювання кришталика або рогівки.

  • Дуже важливо своєчасно звернутися за допомогою офтальмолога - рання діагностика і грамотне лікування далекозорості (корекція зору) зменшують ризик прогресування хвороби та розвитку ускладнень (наприклад, косоокості).

На далекозорість часто скаржаться люди похилого віку, але в їхньому випадку мова часто йде про іншому захворюванні - пресбіопію, так звану вікову далекозорість. Під пресбіопією мається на увазі погіршення здатності очей фокусуватися на предметах, що знаходяться поблизу.

Основна ознака гіперметропії - погана видимість на близьких відстанях. При роботі з комп'ютером, при читанні книг та іншої діяльності, яка вимагає хорошого зору поблизу, далекоглядні люди нерідко скаржаться на підвищену втому, сльозоточивість, печіння і біль в очах.

 

Далекозорість - це плюс або мінус?

Як і у випадку з короткозорістю, розрізняють 3 ступеня далекозорості, причому на першому рівні (гіперметропія слабкого ступеня) порушення зору практично непомітні, а при високому рівні (від +5 діоптрій) пацієнти зазвичай скаржаться на поганий зір і зблизька, і здалека.

ДАЛЕКОЗОРІСТЬ

I ступінь - до + 2-3 діоптрій

II ступінь - до +5 діоптрій

III ступінь - від +5 діоптрій

Купуючи окуляри при далекозорості, пацієнти часто запитують, їм потрібна позитивна чи негативна оптика? Необхідно запам'ятати, що окуляри для короткозорих йдуть зі знаком «мінус» (лінзи ввігнутої форми), а для далекозорих - зі знаком «плюс» (лінзи випуклої форми).

 

Далекозорість: лікування консервативне і радикальне

Тільки лікар на підставі діагностичних результатів може сказати, яке лікування в вашому випадку буде результативним. Основне завдання, яке потрібно вирішити пацієнтові, - допомогти оку правильно фокусуватися. З цією метою офтальмолог може призначити носіння окулярів (лінз), порекомендувати вправи для очей при далекозорості або операцію.

  • До оперативного втручання вдаються в тому випадку, якщо носіння оптики з якоїсь причини неможливо, а далекозорість продовжує прогресувати і загрожує ускладненнями. Пацієнту можуть запропонувати лазерну корекцію або внутрішньоочну імплантацію штучної лінзи.
  • При консервативному підході можна коригувати далекозорість - вправи і загальнозміцнюючі заходи допомагають тренувати м'язи очей, а окуляри і лінзи легко вирішують проблему нормального фокусування.

26.05.2017