Замовити дзвінок

+38 067 32 39 688

+38 067 32 39 688

Використання контактних лінз у дітей і підлітків

Історично не рекомендувалося проводити контактну корекцію зору дітям молодше 16 років. Чи можуть юні пацієнти з аметропією сьогодні використовувати контактну корекцію зору, в час, коли з’явилися покращені дизайни, матеріали для лінз та доступні лінзи щоденної заміни? Чи для цього досі немає підстав? В цій статті розглянемо можливість застосування контактної корекції з точки зору фахівців-практиків та юних пацієнтів, наведемо результати наукових досліджень, які засвідчують те, що цей вид корекції зору може мати велике значення для маленьких пацієнтів.

Тенденції у призначенні контактних лінз

Дані дослідження професора Н. Ефрона

В дослідженні призначень контактних лінз у всьому світі, проведеному нещодавно [1], були вивчені та проаналізовані дані понад 100000 пацієнтів, яким були підібрані контактні лінзи. Згідно з результатами дослідження тільки 0,1% пацієнтів складали діти молодшого віку (від новонароджених до тих, кому виповнилося 5 років). 1,6% – діти молодшого шкільного віку (6-12 років) та 11,0% – підлітки. У світовому масштабі ці дані варіюються: наприклад, у США нараховується 17% пацієнтів молодших за 18 років, а у Великобританії – близько 11%.

 

Різні вікові категорії

Згідно до результатів дослідження більшість фахівців-практиків зрідка призначають контактну корекцію зору дітям молодшого віку, що показує не лише низьку поширеність міопії в цій віковій категорії, але й особливі клінічні показання до контактної корекції у малюків та дітей молодшого дошкільного віку. Наприклад, за пацієнтами з односторонньою афакією, коли від раннього підбору контактних лінз залежить досягнута гострота зору [2], зазвичай, спостерігають в офтальмологічних лікарнях.

У наступній віковій категорії (6-12 років) контактна корекція зору призначається в 15 разів частіше, ця цифра закономірна та узгоджується зі ще досить низькою розповсюдженістю міопії у цій віковій групі, хоча ці показники варіюються серед представників різних рас [3]. За даними епідеміологічних досліджень частота міопії серед підлітків (13-17 років) складає близько 34%[4], і, відповідно, в цій старшій віковій групі є більше користувачів контактних лінз, що підтверджує дослідження тенденцій у призначенні контактної корекції зору.

 

Значення контактної корекції зору для дітей

Контактні лінзи забезпечують дітям та підліткам такі ж переваги корекції зору, як і дорослим.

Підлітковий вік, мабуть, є найбільш складним з точки зору оцінки власного іміджу та бажання бути таким, як однолітки. Можливо, через це у лікарів склалося доволі консервативне ставлення до дітей молодшого шкільного віку (6-12 років), а це означає, що пацієнти цієї вікової категорії не отримують належної уваги як потенційні користувачі контактних лінз. У процесі нещодавно проведеного важливого дослідження, вивчалося значення контактної корекції зору для дітей та підлітків. В обох вікових групах відзначалося покращення якості життя, зовнішнього вигляду та поширення можливостей займатися різними видами діяльності [5]. Міопія досить часто виявляється серед учнів старших класів: було доведено, що в таких випадках підбір контактних лінз позитивно впливає на їхню оцінку власного зовнішнього вигляду, розширює можливість участі у спортивних заходах та покращує ставленя оточення до них.


26.05.2017