Замовити дзвінок

+38 067 32 39 688

+38 067 32 39 688

Проблеми догляду за контактними лінзами

Найважливішим аспектом, від якого залежить успіх використання контактної корекції зору, є дотримання режиму носіння і заміни лінз, а також інструкцій з догляду за ними. Сумно, але саме в цих ключових моментах користувачі лінз найчастіше виявляють безтурботність: носять лінзи довше зазначеного виробником терміну, не витримують їх у розчині потрібну кількість часу, промивають лінзи та контейнер для їх зберігання водопровідною водою. Цим вони ставлять під загрозу не лише успіх використання лінз, але і своє здоров'я.

Недотримання цієї рекомендації - серйозна проблема:

Якщо звернутися до результатів досліджень щодо виконання користувачами всіх приписів, пов'язаних з використанням контактних лінз і доглядом за ними, то відразу розумієш, що побоювання фахівців, які займаються підбором лінз, цілком обґрунтовані. Візьмемо за приклад дослідження, яке було проведено в 2007 році групою вчених під керівництвом д-ра Янга: виявилося, що практично всі багаторічні користувачі контактних лінз, що брали участь в ньому, в тій чи іншій мірі порушували правила [1]. Інше дослідження, проведене в 2003 році серед студентів коледжів і працівників охорони здоров'я США, виявило, що 54,2% респондентів не вважають себе «зразковими користувачами контактних лінз», а 29,9% опитаних зізналися, що «погано пораються зі щоденною процедурою догляду за лінзами »[2]. Тож не дивно, що головна причина недавніх спалахів очних захворювань, включаючи акантамебний кератит, серед користувачів лінз, на думку багатьох експертів, криється саме в недотриманні інструкцій з використання лінз і догляду за ними.

Які основні порушення інструкцій?

Мал. 1. Основні порушення інструкцій користувачами лінз: I - недостатньо довгий час витримування лінз у розчині; II - ігнорування етапу механічного очищення лінз; III - відсутність належної турботи про чистоту контейнера для лінз.

До основних порушень відноситься недостатньо довгий час витримування контактних лінз в розчині. Цим грішать близько 12% користувачів лінз [3].

Інше важливе упущення пацієнтів - ігнорування етапу механічного очищення лінз, але ж протягом цієї процедури з їх поверхні видаляється близько 90% різних відкладень та хвороботворних бактерій. Приблизно 41% користувачів багатофункціональних розчинів (МФР) пропускають цей важливий етап, який має слідувати за зняттям лінз і передувати розміщенню їх у контейнер зі свіжим розчином [4].

Однак найбільш поширеним порушенням з боку носіїв контактних лінз є недостатньо ретельна турбота про чистоту контейнера для зберігання і дезінфекції лінз або повне нехтування доглядом за ним. Цікаво, що мікробна контамінація внутрішніх стінок контейнера досягає небезпечного рівня у 40% користувачів [5]. Відомо, якщо регулярно не очищувати контейнер механічним шляхом, не ополіскувати його свіжим розчином і не просушувати його, а також не змінювати контейнер кожного разу при заміні флакона з розчином або кожні три місяці, на його стінках утворюється біоплівка, що є сприятливим середовищем для розвитку небезпечних для очей мікроорганізмів. Всього лише 21% користувачів належним чином стежать за чистотою свого контейнера для лінз, інші 79% нехтують такою ретельною турботою (рис. 1).

Підбір одноденних лінз:

Одноденні лінзи (рис. 2) - найбезпечніші для носія, оскільки вони не вимагають застосування будь-яких засобів догляду, а також контейнерів для зберігання лінз, які, через неправильне поводження з ними, часто є джерелами різних інфекцій.

Мал. 2. Одноденні лінзи - найбезпечніші, оскільки не вимагають застосування будь-яких засобів  догляду, а також контейнерів для зберігання лінз

До числа сучасних одноденних лінз відносяться лінзи SofLens daily disposable компанії Bausch + Lomb, в яких застосовано спеціальну технологію зволоження ComfortMoist. Лінзи упаковані в блістери з розчином, що містить Полоксамін. Після надягання цих лінз даний компонент починає взаємодіяти з лізоцимом, утворюючи полоксамін-лізоцімову плівку, що забезпечує комфортне носіння лінз протягом усього дня. Одноденні лінзи Dailies Aqua Comfort Plus компанії CIBA Vision також забезпечують комфорт при носінні. У них використовується унікальна технологія, яка сприяє зволоженню очей під час кожного моргання користувача.

Одним з найбільш передових у розвитку контактної корекції зору є сегмент силікон-гідрогелевих лінз щоденної заміни. До таких лінз відносяться, наприклад, 1-Day Acuvue TruEye компанії Johnson & Johnson Vision Care, які не лише мають високий показник пропускання кисню до рогівки Dk / t (118 од.), але і забезпечують надійний захист рогівки від впливу шкідливого ультрафіолетового випромінювання: на 99% - від УФ-В- променів і на 97% - від УФ-A- променів. До цього сегменту відносяться і лінзи Si Hy Plus компанії Maxima Optics (UK), що володіють унікальним асферичним дизайном передньої і задньої поверхонь (біасферіческім), а також високими значеннями Dk / t (138 од.) і вологи (33%).

Підбір сучасних силікон-гідрогелевих лінз:

Тим, хто не бажає користуватися лінзами щоденної заміни, можна звернути увагу на лінзи з більш тривалим режимом носіння. Серед них, наприклад, є сучасні сілікон- гідрогелеві лінзи (рис. 3), які відрізняються не лише високим значенням Dk / t, що зводить нанівець ускладнення гіпоксичного характеру, але і досить низьким модулем пружності і великим кутом зволожуваності поверхні, від яких безпосередньо залежить комфортність носіння. Але яке б високе Dk / t не мали ці вироби, вони потребують такого ж ретельного догляду, включаючи дезінфекцію, як і будь-які інші контактні лінзи. Міф про те, що високий Dk / t зниує ймовірність розвитку інфекційних захворювань, давно вже розвінчаний.

Мал. 3. Силікон-гідрогелеві лінзи відрізняються високим значенням Dk / t, досить низьким модулем пружності і великим кутом зволожуваності поверхні, які визначають комфортність носіння

До останніх розробок у сегменті силікон-гідрогелевих лінз належать лінзи Pure Vision2 HD з оптикою високої  чіткості від компанії Bausch + Lomb. Вони забезпечують високу ступінь пропускання кисню до рогівки, відмінну якість зору і комфортне носіння. Зокрема, Pure Vision2 HD упаковані в блістери з унікальним розчином, що гарантує відмінний комфорт одразу після їх надягання. Ці лінзи мають тонкий заокруглений край, який заезпечує м'який і плавний перехід від лінзи до кон'юнктиви.

Крім того, існують сучасні безпечні та комфортні силікон-гідрогелеві лінзи Acuvue Oasys with Hydraclear Plus компанії Johnson & Johnson Vision Care. Завдяки високому показнику пропускання кисню і незмінному відчуттю комфорту,  досягнутим за рахунок використання технології Hydraclear Plus, ці лінзи особливо підійдуть пацієнтам з ознаками сухості очей, а також офісним працівникам і користувачам комп'ютерів.

Силікон-гідрогелеві лінзи щомісячної заміни Contact Day 30 Air (сімейство лінз ZEISS) компанії Wohlk також відповідають усім критеріям сучасної контактної корекції зору, тобто вони забезпечують користувачам не лише комфорт, але і безпеку носіння. Крім високого показника пропускання кисню (Dk / t = 76 од.) Contact Day 30 Air мають досить низький модуль пружності - 0,42 MПа.

Сучасні багатофункціональні розчини:

Вирішальну роль в успішному носінні контактних лінз відіграє ретельне дотримання всіх правил використання засобів для догляду за контактними лінзами, чи то МФР, або пероксидної системи. За результатами досліджень ймовірність виникнення ускладнень у тих, хто користується МФР, нижче, ніж у тих, хто задля дезінфекції своїх лінз застосовує будь-які інші системи догляду. Причина цього явища полягає в простоті використання МФР, які набули популярності практично відразу після своєї появи на ринку в 1990-х роках. До цього часу користувачам лінз доводилося доглядати за ними за допомогою декількох окремих засобів. Наразі процес догляду, що включає в себе очищення, ополіскування, зволоження, змащування і дезінфекцію лінз, зводиться до використання одного єдиного засобу - сучасного МФР (мал. 4). Як результат, частка користувачів, які тим чи іншим чином порушували інструкцію з догляду за лінзами, знизилася з 91 до 55%, що, в свою чергу, сприяло зниженню кількості ускладнень, викликаних носінням контактних лінз [6].

Мал. 4. Процес догляду за контактними лінзами зводиться до використання одного - єдиного засобу - багатофункціонального розчину

До новинок оптичного ринку належить МФР «Опти-Фрі Репленіш» компанії Alcon. Завдяки технології TearGlyde «опти- Фрі Репленіш» забезпечує тривалий комфорт носіння лінз протягом дня навіть користувачам з підвищеною чутливістю очей. До складу розчину входять поліквад і альдокс - компоненти, які знищують патогенні мікроорганізми і, в той самий час, є безпечними для очей. Розчин є гіпоалергенним та дієвим засобом для догляду за всіма типами м'яких контактних лінз, включаючи силікон-гідрогелеві.

Багатофункціональний розчин Universale Plus Multiaction компанії Schalcon також належить до гіпоалергенних і, одночасно, дуже ефективних засобів догляду за контактними лінзами. Цей розчин відрізняється зниженою концентрацією допоміжних дезінфікуючих компонентів. Universale Plus Multiaction забезпечений антибактеріальним контейнером, внутрішня поверхня якого вкрита іонами срібла, що перешкоджає розвитку мікроорганізмів на стінках резервуара.

Провідний російський виробник широкого спектру засобів догляду за контактними лінзами, НПФ «Медстар», в свою чергу, з успіхом розробляє ефективні та безпечні для користувача розчини, призначені для очищення і дезінфекції будь-яких типів контактних лінз. До їх належать такі засоби, сумісні з усіма типами контактних лінз (в тому числі силікон-гідрогелевеми), як багатофункціональні розчини «Лікосол- 2000» і «Ліконтін- НЕО- Мульти», а також готується до випуску «Ліконтін- БІО». Вони забезпечують надійний догляд за лінзами і високий ступінь комфорту під час їх носіння.

Отже, щоб користувач контактних лінз був задоволений своїм зором і станом очей, йому не слід нехтувати відповідальним доглядом за контактними лінзами. Якщо невідступне дотримання рекомендацій неможливе, варто вибрати для себе ті лінзи та засоби догляду, з якими кількість неправильних дій користувача, що призводять до різних ускладнень, буде скорочено до мінімуму. Як було показано, мова йде про одноденні лінзи, про сучасні силікон-гідрогелеві лінзи і про багатофункціональні розчини, призначені для догляду за всіма типами м'яких контактних лінз, включаючи силікон-гідрогелеві.


26.05.2017