Далекозорість: що це?
Щоб зрозуміти, що таке короткозорість і далекозорість, і в чому їх відмінності, достатньо подивитися на картинку:
При нормальному зорі фокус зображення від різних предметів потрапляє на сітківку ока. При короткозорості (міопії) він розміщується спереду від неї. У випадку з далекозорістю (гіперметропією) навпаки: знаходиться позаду сітківки. При обох порушеннях результат — поганий зір.
Тільки при короткозорості людина погано бачить вдалину, а при далекозорості насилу розрізняє ближні предмети. Однак існують форми гіперметропії, при яких людина бачить нечітку, розмиту картинку на будь-якій відстані — і близько, і далеко.
Звідки береться далекозорість
Основна і єдина причина гіперметропії — невідповідність заломлювальної сили ока його передньо-задній довжині. Нормальною вважається довжина очного яблука в 23,5 мм. При короткозорості око подовжене (на 1-7 мм), а при далекозорості — укорочене (показники довжини при гіперметропії зазвичай складають 20-22 мм).
Причиною гіперметропії може бути і недостатня заломлювальна здатність ока (зокрема, кришталика або рогівки).
У всіх новонароджених далекозорість є нормою. Це пояснюється маленьким, ще не сформованим до кінця очним яблуком. У міру дорослішання і зростання організму ця патологія проходить (око розвивається і досягає нормальних розмірів).
Якщо ж у дитини є вроджені дефекти в будові очного яблука, гіперметропія зберігається. В цьому випадку дуже важливо вчасно показати малюка офтальмологу. Адже рання діагностика і грамотне лікування зменшують ризик прогресування хвороби та розвитку ускладнень (наприклад, косоокості).
Далекозорість — це плюс чи мінус?
Для гіперметропії характерна надлишкова заломлювальна сила ока. Тому офтальмологи виражають ступінь далекозорості в плюсових діоптріях.
Виділяють три ступені гіперметропії:
- Слабка — до +2.0 діоптрій.
- Середня — до +5.0 діоптрій.
- Висока — понад +5.0 діоптрій.
Купуючи окуляри, пацієнти часто запитують, які лінзи їм потрібні — позитивні чи негативні? Запам'ятайте, що окуляри для короткозорих йдуть зі знаком «мінус» (лінзи ввігнутої форми), а для далекозорих — зі знаком «плюс» (лінзи випуклої форми).
Симптоми гіперметропії
Основна ознака далекозорості — погана видимість на близьких відстанях. А саме, при роботі з комп'ютером, при читанні книг та іншій діяльності, яка вимагає фокусування погляду поблизу.
Пацієнти з гіперметропією скаржаться на:
- зорову стомлюваність;
- постійну сльозотечу;
- головні болі;
- печіння і дискомфорт в області очей.
Виявити далекозорість при звичайному огляді неможливо. Для діагностики використовують не тільки спеціальні таблиці і оптичні тести (візометрія), але і спеціальні методи (скіаскопія і рефрактометрия), що дозволяють оцінити заломлювальні можливості ока.
Вікова далекозорість
З віком у більшості людей розвивається вікова далекозорість. Лікарі називають цю патологію пресбіопією. Вона має інший механізм розвитку, а лікують її зовсім не так, як дитячу гіперметропію. Почитати про пресбіопію ви можете тут.
Лікування: консервативне чи радикальне?
Тільки лікар після ретельного обстеження може сказати, яке лікування необхідно в кожному конкретному випадку.
Основне завдання лікування — допомогти оку правильно фокусуватися. З цією метою офтальмолог може призначити носіння окулярів або контактних лінз (МКЛ), порекомендувати вправи для очей при далекозорості або операцію.
- До оперативного втручання вдаються в тому випадку, якщо носіння оптики з якоїсь причини неможливо, а далекозорість продовжує прогресувати і загрожує ускладненнями. Пацієнту можуть запропонувати лазерну корекцію або рефракційну заміну кришталика на інтраокулярну лінзу (ІОЛ).
- При консервативному лікуванні призначають оптичну корекцію і вправи, які допомагають тренувати м'язи очей. Окуляри і лінзи легко вирішують проблему нормального фокусування.
Інтернет-магазин Contactlinza піклується про постійних клієнтів і завжди радий вітати нових покупців. У нас ви знайдете великий асортимент контактних лінз, засобів для догляду та аксесуарів для лінз. А для більш комфортних покупок ми пропонуємо дисконтну програму і регулярні акційні знижки.